Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Jastrzębia Góra


Piaszczyste plaże, wąwozy, klify, rezerwat przyrody i piękne zachody słońca.. a to wszystko w Polsce.Jastrzębia GóraJastrzębia Góra to wieś letniskowa w Polsce, w województwie pomorskim. Położone nad Morzem Bałtyckim letnisko Jastrzębia Góra usytuowane jest na stromym brzegu klifowym osiągającym w niektórych miejscach aż do 60 m wysokości. 
Jastrzębia Góra to najbardziej wysunięta na północ miejscowość Polski. Znajduję się tutaj najbardziej wysunięty punkt Polski, który stanowi atrakcję turystyczną. Okolica tego punktu jest oznaczona pomnikiem "Gwiazda Północy", znajdującym się niedaleko centrum miejscowości. 
W sezonie panuje tu spory tłok, za co można przebierać w pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych o różnym standardzie. Na plażę prowadzą wysokie schody:


 

 


Warto zobaczyć:


- „Gwiazda Północy” jest kamieniem ustawionym blisko najbardziej wysuniętego na północ punktu Polski, usytuowany na końcu ulicy Norwida,


- plaża i piękne klify jastrzębskie,


- Lisi jar, na zachodnim skraju miejscowości opadu ku morzu piękny 350-metrowy wąwóz. U jego wylotu, blisko ul. Rozewskiej, stoi pomnik upamiętniający przybycie do Polski króla Zygmunta III Wazy, wracającego  z nieudanej wyprawy do rodzinnej Szwecji. Przechadzka tym wąwozem to super atrakcja. 


- zabytkowe budowle m.in. willa Szymańskiego "Kaszubka" z 1921 r., ul. Królewska,
willa Kazimierza Pawłowicza, willa z kapliczką jezuitów z 1921 r., willa "Mewa", w której w 1930 roku przebywał Józef Piłsudski przy ul. Bałtyckiej 32, willa "Vesta", modernistyczna z lat 30.,
Gospoda "Lisi Jar" z 1932 r. hrabiego Aleksandra de Rosset, willa "Grzybek" i zabudowa ulicy Bałtyckiej,


- Latarnia Morska na Rozewiu, 2 km na wschód od Jastrzębiej Góry stoi na wysokim klifie latarnia morska z 1921 roku o zasięgu niemal 50 km. Wewnątrz mieści się Muzeum Latarnictwa. Obok wznosi się nieczynna stara latarnia z drugiej połowy XIX wieku. 
Imponujący 50-metrowy klif obsadzony starymi bukami, niektóre liczą aż 200 lat, został objęty ochroną jako rezerwat przyrody. Stroma ścieżka  prowadzi na wąską plażę z betonowymi umocnieniami, po deszczy lepiej wybrać inną drogę, może być tam ślisko. Obok wznoszą się dwa pomniki, zaślubin generała Hallera z morzem i Stefana Żeromskiego. 


- oprócz tego w okolicach Jastrzębiej Góry można pojeździć konno lub polecieć paralotnią.