Miejsce dnia - Łódź
   

Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Łódź


To miejsce to prawdziwy raj dla miłośników kina. W mieście tym znajduje się centrum kulturalno-handlowe w dawnej fabryce, muzea, pałace przemysłowców oraz jeden z największych lasów miejskich w Europie. To wszystko przyciąga coraz więcej turystów z całego świata.



Łódź



Dlaczego warto przyjechać do Łodzi? Oto kilka powodów.



Łódzki luwr
Elektyczny pałac Izraela Poznańskiego to największa rezydencja przemysłowca w Polsce. Warte obejrzenia są kadalnia, saloniki i sala balowa. W XIX-wiecznym budynku tak jak dawniej odbywają się bale, koncerty i imprezy artystyczne. Mieści się tu Muezum Histoii Miasta Łodzi z wystawą pt. "Panteon Wielkich Łodzian" (zaliczamy do nich m.in. Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Artura Rubinsteina).

Łódzka filmówka
Po słynnych schodach szkoły filmowej od 1948 roku wędrowali na zajęciach późniejsi słynni aktorzy (Jadwiga Barańska, Janusz Gajos), reżyserzy (Adrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Juliusz Machulski) i operatorzy (Sławomir Idziak, Edward Kłosiński).

Pałac Herbsta
To oddział Muzeum Sztuki. W luksusowej neorenensansowej rezydencji zgromadzono obrazy (m.in. Matejki i Rodakowskiego), rzemiosło artystyczne i zabytki kultury materialnej XIX w.

Biała Fabryka Geyera
Łódzki fabrykant wybudował trzypiętrową przedzalnię bawełny, w której dziś mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa z najwspanialszą w Polsce kolekcją tkanin artystycznych, zawierającą m.in. dzieła słynnej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz.

Manufaktura
Największy i najcenniejszy obiekt przemysłowy Łodzi. W 13 budynkach fabrycznych, wzniesionych w XIX w., urządzono centrum kulturalno-handlowe. Można tu spędzić cały dzień, zrobić zakupy, obejrzeć film, zjeść obiad, pograć w kręgle, zwiedzić Muzeum Sztuki ms2., które posiada bogate zbiory współczesnej sztuki polskiej i światowej - od Witkacego do Picassa.

Cmentarz żydowski
Największa nekropolia żydowska w Europie (42 ha), gdzie spoczywa ok. 250 tys. osób. Obok tradycyjnych macew są wielkie grobowce najbogatszych łódzkich fabrykantów. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, np. mauzoleum Izraela Poznańskiego.

Muzeum Kinematografii
W Pałacu Scheiblera zgromadzono ponad 50 tys. eksponatów prezentujących historię kina. Przypominają, że jesteśmy w stolicy polskiego filmu, zwanego czasem Hollyłódź.

Muzeum Bajki
Tutaj można z bliska zobaczyć z bliska ukochanych bohaterów bajek, Misia Uszatka, Coralgola, czy Pik-Poka. W muzeum organizowane są też projekcje oraz warsztaty dla najmłodszych.

Ulica Piotrkowska
Zwana przez łodzian Pietryną, to najdłuższy trakt handlowy w Europie. Ma 4,5 km, z czego 2 km są zamknięte dla samochodów. Zachwycają odrestaurowane kamienice i pałace. Nie sposób przejść obojętnnie obok np. kamienicy "Pod Gutenbergiem" oraz Alei Gwiazd Filmu. Pomysłodawcą alei był Jan Machulski, a pierwsza gwiazda z 1997 r. należy do Andrzeja Seweryna.

Park Kultury i Wypoczynku
Niemal dwustuhektarowy park z bogatych drzewostanem, ośmioma stawami i licznymi placami zabaw. Na terenie parku znajduje się lunapark ogród zoologiczny, ogród botaniczny i Palmiarnia,

Ławeczka Tuwima
Obok poety na Piotrkowskiej przysiadaja turyści i zakochani. Ponoć potarcie nosa rzeźby Tuwima zapewnia szczęście maturzystom i studentom. Nieopodal pomniki, Fortepian Rubinsteina, Kuferek Reymonta i Miś Uszatek.

"Experymentarium"
To nowoczesna i innowacyjna placówka edukacyjna, skierowana zarówno do dzieci jak i do młodzieży. "Experymentarium" ma na celu popularyzację nauki poprzez zabawę. Goszczą tu wędrowne wystawy tematyczne z całego świata.

Las Łagniewicki
Olbrzymi (1200 ha) kompleks leśny leżący w granicach miasta. Znajduje się tutaj kompleks rekreacyjny Arturówek oraz ośrodek jeździecki Hipokrates.