Miejsce dnia - Mierzeja Helska
   

Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Mierzeja Helska


Od Helu aż do Władysławowa ciągnie się malownicza ścieżka rowerowa, a do portu przypływają promy z Trójmiasta. Turyści przybywają tu dla długich, piaszczystych plaż i sosnowych lasów pachnących żywicznymi olejkami.



Mierzeja Helska



Delikatna morska bryza chłodzi rozgrzane, letnie powietrze, a rozłożyste sosny dają schronienie przed upałem. Półwysep Helski jest idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek wśród lasów pełnych jagód i plaż wyściełanych drobnym piaskiem. Zimy są tu łagodniejsze, a lato chłodniejsze niż w głębi kraju. Łagodny klimat jest bardzo korzystny dla zdrowia.

Jeszcze pod koniec XVIII wieku nie było tu stałego lądu, tylko kilka wysepek. Potem wstęgę półwyspu uformowały wiatry, fale i prądy morskie, które naniosły piasek między wyspy. Do dziś skrawek lądu toczy walkę z gwałtownym Bałtykiem, wichury i sztormy niszczą plaże i roślinność wydmową. Na szczęście cichną latem. Mierzeję porastają pachnące olejkami żywicznymi lasy sosnowe i wrzosy. W 1978 ustanowiono tu obszar Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Półwysep Helski jest jedyny w swoim rodzaju. Ma około 35 km długości, szerokość waha się od 3 km do nawet 400 m. Półwysep powstał w wyniku połączenia kilku wysepek na skutek nanoszenia przez wiatr i fale morskie piasku. Przez całą długość biegnie linia kolejowa i malownicza ścieżka rowerowa. Po drodze leżą kaszubskie miasta i wsie, które latem tętnią życiem. Chałupy to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych, którzy surfują po Zatoce Puckiej, a Jurata - od momentu założenia w 1928 roku - stała się ulubionym kurortem socjety. Bywał tu Wojciech Kossak z córkami: Marią Pawlikowską-Jasnorzewską i Magdaleną Samozwaniec. Dziś także można spotkać wielu aktorów i artystów.

Jurata i Mikołajek

Legenda głosi, że bogini Jurata zakochała się w ubogim rybaku. Za karę ojciec roztrzaskał jej bursztynowy pałac, którego kawałki wciąż wyrzuca morze. Zaś psotnego Mikołajka Neptun zamienił w piękny kwiatek rosnący na wydmach.

Półwysep odegrał istotną rolę w czasie II wojny. Od 1 września 1939 roku miała tam miejsce bohaterska obrona bazy okrętów marynarki wojennej. W czasie wojny mierzeja była wykorzystywana do ciężkich działań militarnych, po których pozostały liczne, ukryte w lasach bunkry.


Zatoka Pucka ma w najgłębszym miejscu 55 m., ale są mielizny, po których można przejść pieszo

Najważniejsze atrakcje, których nie możesz przegapić:

- Muzeum Obrony Wybrzeża powstałe w 2006 roku. Zbiory militariów z czasów II Wojny Światowej,

- Bunkry i fortyfikacje,

- Helska latarnia z 1942 roku - położona na samym końcu Półwyspu Helskiego, ośmiokątna wieża z czerwonej, licowanej cegły o wysokości 41,5 metrów. Przy dobrej pogodzie widać z latarni wybrzeże trójmiasta,


Latarnia morska w Helu została wysadzona w powietrze w 1939 r. Odbudowano ją według niemieckich planów

- Fokarium - stacja badawcza Uniwersytetu Gdańskiego, najlepiej odwiedzić je w porze karmienia fok,


Foki są wielką atrakcją Helu. Zwierzęta można podziwiać w helskim fokarium

- Port Marynarki Wojennej

- Kościół poewangelicki pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła z XV wieku,

- atrakcje Jastarni (Muzeum rybackie w Jastarni, Chata rybacka, Ścieżka przyrodnicza, Kapliczka świętej Rozalii, Cmentarzowa Góra, Port, Latarnia morska, zbiory rybackie w bosmanacie portu, ośrodek oporu Jastarnia, Kościól p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny).