Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Mont-Saint-Michel


Od wieków góra ta wzbudzała ludzki podziw. Już celtyccy druidzi oddawali na niej cześć słońcu, również za czasów cesarstwa rzymskiego czczono tam boga słońca - Mitrę.Mont-Saint-MichelW południowo-zachodniej Normandii, we Francji, blisko 2 kilometry od stałego lądu, leży skalista wysepka. Już w VIII wieku stała tam kaplica. Legenda głosi, iż wzniesienie jej nakazał biskupowi Aubertowi z Avranches św. Michał, który ukazał mu się we śnie. Zaraz też, na pamiątkę tego wydarzenia, zmieniono nazwę góry z Mont-Tombe na Mont-Saint-Michel, czyli Wzgórze Świętego Michała. Jej wierzchołek wieńczy jeden z najpiękniejszych zabytków Francji - romańsko-gotycki klasztor Benedyktynów z kościołem. Z wieży na ciągnące zewsząd rzesze pielgrzymów i turystów spogląda św. Michał, którego figurę umieszczono tam w XIX wieku. Poniżej znajdują się zabudowania klasztorne, domy mieszkalne, ogrody, tarasy oraz mnóstwo hoteli i restauracyjek. Zespół klasztorny obecnie jest pomnikiem narodowym wpisanym na listę UNESCO.

W swojej historii wysepka była nie tylko miejscem kultu religijnego. W XV wieku, w czasie wojny stuletniej została ufortyfikowana. Ze względu na budowle obronne i warunki naturalne jej mieszkańcom udało się odeprzeć ataki Anglików i napaści hugenotów. Za czasów Napoleona przekształcono ją w więzienie. Dodatkową atrakcją wyspy są bardzo duże przypływy i odpływy. W czasie odpływu odsłania się nawet 15 kilometrów dna zatoki! W dawnych wiekach zdarzało się, że fale nadciągające z prędkością biegnących koni zaskakiwały zmierzających na górę pielgrzymów i wielu z nich ginęło. Legenda mówi, że jedną z ofiar uratowała Matka Boska, unosząc ją ponad morskie odmęty. Dziś wyspę ze stałym lądem łączy grobla, usypana w latach 70. XIX wieku. Jednak w czasie największych przypływów także i ona niknie pod wodą. Zwiedzający otrzymują ulotki z porami pływów i niesamowite zjawisko naturalne oglądają z bezpiecznej odległości.

To miejsce zmienia się o każdej porze dnia, czasami otoczone jest wodą, czasami piaszczystą pustynią, a w nocy wzgórze oświetlone światłami wygląda cudownie z oddali.