Miejsce dnia - Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
   

Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji


W Polsce też mamy Wenecję, też jest malownicza, a atrakcje, jakie oferuje, stanowią świetny pomysł na letnią wycieczkę dla dorosłych i dzieci.



Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji



Muzeum Kolei Wąskotorowej znajduje się w miejscowości Wenecja, w województwie kujawsko-pomorskim. Wenecja to niewielka miejscowość, która wyróżnia się malowniczym położeniem między jeziorami Weneckim, Skrzynki i Biskupińskim. Muzeum zostało otwarte 1 października 1972 roku. Jak podaje oficjalna strona muzeum, jest to największy tego typu skansen w Europie.



Do eksponatów Muzeum należy głównie tabor wąskotorowy. Część wystawianych wagonów i lokomotyw jest otwarta i umożliwia zwiedzanie ich wewnątrz. W przedziałach osobowych umieszczono w gablotach stare lampy, torby konduktorskie, mundury kolejarzy oraz wielkie urządzenie do sprzedaży biletów.



Pociągi niewielkich rozmiarów, które jeździły po torach o szerokości zaledwie 60 cm, zrobią wrażenie na dzieciach, które chętnie będą się na nie wspinać, a rodzicie i dziadkowie przypomną sobie stare czasy. Uwagę przyciągają również drezyny, szlabany i okrągła zwrotnica. Dla najmłodszych miłośnikach kolejek, na terenie muzeum znajduje się kolejowy plac zabaw.

Przy Muzeum Kolei Wąskotorowej jest stacja kolejki. W sezonie turystycznym na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa kilka razy dziennie kursuje kolejka wąskotorowa, zwana oficjalnie Żnińską Koleją Powiatową. Ładne wagony powoli sunące za parową lokomotywą oraz piękne widoki po drodze to ogromna atrakcja dla dzieci i dorosłych.







Tuż obok Muzeum Kolei Wąskotorowej wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku okrutnego awanturnika Mikołaja Nałęcza, zwanego Diabłem Weneckim. To Mikołaj Nałęcz, nadał nazwę Wenecja miejscowości, która kiedyś nosiła nazwę Mościska, zrobił to po powrocie ze studiów w Wenecji. Zamek obronny został zbudowany w ramach wielkiej akcji fortyfikacji Polski, podjętej w czasach Kazimierza Wielkiego. Po śmierci Nałęcza, zamek w XV wieku przeszedł w ręce Pomianów. Zamek kiedyś służył jako więzienie dla księży. Po zlikwidowaniu zagrożenia ze strony zakonu krzyżackiego, w XVI wieku został częściowo rozebrany, a cegła została wykorzystana na budowę pałacu arcybiskupiego. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów i dziedziniec. Na terenie zamku znajduję się mnóstwo terenów zielonych z ławeczkami, jest to idealne miejsce na piknik.

Oprócz tego warto również zwiedzić w Wenecji:
- Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wenecji,
- dwór klasycystyczny z XIX wieku,
- budynek dawnej podcieniowej kuźni z 1908 roku,
- grób Walentego Szwajcera (odkrywcy osady w Biskupinie) na miejscowym cmentarzu,
- Osada w Biskupinie, zwiedzanie Wenecji warto połączyć ze zwiedzaniem Biskupina, do którego można pojechać kolejką.


Na stronie muzeumznin.pl, znajdziemy informacje o Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz rozkład jazdy kolejki, który warto sprawdzić przez zaplanowaniem wycieczki.