Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu


Pola pełne chabrów i maków, domy kryte strzechą albo ozdobione ludowymi wzorami, stare wiatraki i szumiące wierzby. W Polsce są miejsca, gdzie czas się zatrzymał. Życie toczy się jak przed wiekami, w zgodzie z naturą i tradycją.Muzeum Wsi Mazowieckiej w SierpcuMalowniczy krajobraz wsi mazowieckiej w Sierpcu zauroczył wielu filmowców. Nakręcono tu m.in. część zdjęć do "Pana Tadeusza". W tutejszej karczmie odbył się koncert Jankiela. Z olei w filmie "Ogniem i mieczem" skansen w Sierpcu "zagrał" ukraińską wioskę, przez którą przegalopował Bohun ze swym oddziałem.

Ale Sierpc czeka przede wszystkim na turystów i dla nich organizuje mnóstwo atrakcji. Latem, w niemal każdą niedzielę w Muzeum Wsi Mazowieckiej odbywają się pokazy ginących zawodów. Tego dnia skansen ożywa. W jednej zagrodzie można zobaczyć, jak się ubijało masło i spróbować upieczonego w piecu chleba. W innych gospodynie pokazują, jak niegdyś się prało i maglowało bieliznę albo robiło ozdoby z bibuły. W kuźni kowal wykuwa podkowy, a obok powstają wiklinowe kosze dokładnie tak jak na przełomie XIX i XX wieku. Bo w Muzeum Wsi Mazowieckiej ważne są nie tylko eksponaty, ale też tradycja. Odbywają się między innymi miodobrania, gdzie pszczelarze organizują pokazy, a na jarmarku sprzedają miód. W sierpniu na pole z kosami i sierpami wyruszą żniwiarze. Zwiedzający goście również mogą przylączyć się do prac polowych. W stodole uruchamiane zostają stare żarna, które mielą mąkę.

W Sierpcu jest też typowy dworek szlachecki z pięknymi wnętrzami i kolekcja powozów. Goście mogą przenieść się w czasie i przejechać się po okolicy starodawną bryczką.

Więcej informacji na stronie mwmskansen.pl