Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Szymbark


Nie trzeba wybrać się w daleką podróż, by zobaczyć niezwykłe rzeczy. Czasem wystarczy odwiedzić miejsca w rodzimych stronach.SzymbarkNa przykład Szymbark — niewielką miejscowość w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej (40 km od Gdańska). W tutejszym Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEiPR) można spędzić cały dzień nie nudząc się ani chwili. Niektóre atrakcje są wyjątkowe nie tylko w skali Europy, ale i świata. Zostały nawet wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.

Najbardziej charakterystyczną atrakcją Szymbarka jest Dom Do Góry Nogami. Wchodzi się do niego przez drzwi znajdujące się w dachu i zwiedza spacerując po suficie. Turystom trudno utrzymać równowagę, ale wszyscy twierdzą, że wizyta w odwróconym domu to niezapomniane przeżycie.


Dom Do Góry Nogami

Duże wrażenie robią też obiekty wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa: Największy Koncertujący Fortepian Świata (ma ponad 6 m długości, dwa razy więcej niż tradycyjny instrument) oraz Najdłuższa Deska Świata. Z drewna, które zostało po jej wycięciu, powstał Stół Noblisty (na pamiątkę nagrody dla Lecha Wałęsy). Co roku 6 grudnia przy tym stole ponad 200 Mikołajów z całej Polski przygotowuje świąteczne paczki dla dzieci.

W Szymbarku można nie tylko zobaczyć zaskakujące rzeczy, ale i poczuć ducha przeszłości. Refleksje nad zawiłościami historii przywołuje Dom Sybiraka, wybudowany w XVIII wieku przez naszych rodaków zesłanych na Syberię. Przywieziono go spod Irkucka i na nowo złożono w Szymbarku. Tuż obok stoi model sowieckiego łagru i lokomotywa z wagonami, w jakich wywożono Polaków na Sybir. Turyści zainteresowani historią powinni też zobaczyć partyzancki Bunkier Gryfa Pomorskiego. W trakcie zwiedzania go można przeżyć "prawdziwy" nalot bombowy — nagle słyszy się strzały i huk spadających pocisków.

Odpoczynek po mocnych wrażeniach zapewni wizyta w szlacheckim dworku Salino. Wnętrze jak z "Pana Tadeusza" w niejednym turyście obudzi tęsknotę za polską tradycją. A skoro już o niej mowa: miłośnicy tradycyjnych smaków też znajdą w Szymbarku coś dla siebie: mogą sami upiec chleb w zabytkowym chlebowym piecu albo złowić pstrąga.


Dwór Salino to wierna replika tradycyjnego dworku z XVIII wieku

Wizytę w Szymbarku warto zakończyć wyprawą na Wieżycę — najwyższe wzniesienie na Kaszubach. Według starej legendy, Bóg zabrał się za tworzenie ziemi kaszubskiej na samym końcu. Rozsypał wszystko, co zostało mu po stworzeniu świata: pagórki, jeziora, łąki i lasy — tak z resztek powstała piękna kraina. Malowniczy widok z Wieżycy jest tego dowodem.


Ze szczytu Wieżycy rozpościera się wspaniały widok na pojezierze Kaszubskie