Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Tashirojima – kocia wyspa


Tu mieszka więcej kotów niż ludzi.Tashirojima – kocia wyspaTashirojima to mała wyspa na terenie Ishinomaki w Japonii. Leży na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Półwyspu Oshika. Tashirojima podzielona jest na dwie wioski, Oodomari i Nitodę. Wyspa stopniowo się wyludnia, teraz zamieszkuje tu tylko 100 osób, a jeszcze w roku 1950, pomieszkiwało tu około 1000 ludzi. Większość osób na wyspie ma ponad 65 lat. Mieszkańcy trudnią się głównie rybołówstwem. 
Tashirojima zwana jest Kocią Wyspą, a to z powodu niezwykle licznej populacji bezpańskich kotów, która przewyższa ponad czterokrotnie populację ludzką. Na wyspie nie ma psów i w zasadzie zabrania się wprowadzania ich na wyspę. Turyści po opuszczeniu wyspy muszą ze sobą zabrać swoje śmieci. 
Pojawienie się kotów na Tashirojimie wiąże się z hodowlą jedwabników, założoną na wyspie pod koniec XVIII w. Koty skutecznie broniły jedwabnych nici przed szczurami i myszami. Podobnie jak jaskółki przepowiadają pogodę w Polsce, na Tashirojima tę funkcję sprawują koty. Ponieważ koty pełniły tak ważną rolę w hodowli jedwabników, zaczęto wierzyć, że opieka nad kotami przynosi szczęście i zdrowie. 
W 2011 roku to Tashirojima zostało doświadczone, podobnie jak całe wschodnie wybrzeże Japonii, przez uderzenia fal tsunami. Przez kilka dni po katastrofie sądzono, że wyspa zniknęła pod wodą. Okazało się jednak, że najwyższe partie wyspy nie zostały zalane. Szczęśliwie wszyscy mieszkańcy wyspy i koty przeżyli.
Tashirojima jest chętnie odwiedzana przez turystów, szczególnie przez miłośników kotów. 
Na wyspie znajduje się około 10 kocich kapliczek oraz kilkadziesiąt kocich rzeźb. Wybudowano nawet kilka domków w kształcie kociej głowy, które można wynająć na kilka nocy.


Jak dotrzeć do Tashirojima

Po przybyciu do Tokio trzeba pociągiem shinkansen dojechać do Sendai, następnie lokalnym pociągiem dojeżdżamy do miasta Ishinomaki. Dalej kursuje prom do portu Nitoda, znajdującego się na samej wyspie Tashirojimie.