Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Wenecja


Wielowiekowa kultura, sztuka, romantyczne dzieje, bogactwo i różnorodność stylów architektury, miasto o niepowtarzalnym klimacie, azyl dla artystów, myślicieli i poetów. Przepiękne, romantyczne miasto na lagunie.WenecjaTo piękne i tajemnicze miasto, nazywane z uczuciem Serenissima — Najjaśniejsza, zachwyca charakterystyczną, niepowtarzalną plątaniną kanałów, ulic, pałaców, pasaży, mostów, zaułków oraz arcydziełami Tycjana, Tintoretta czy Tiepola. Położone na małym skrawku ziemi, wśród przestrzeni wodnych, jest od wielu wieków nieustannie zagrożone przez żywioł morski. Brak przestrzeni wymógł gęstą zabudowę, z wąskimi uliczkami i niewielkimi placami. Liczne kanały nie mają w ogóle nadbrzeży, a fasady domów wznoszą się wprost z wody, tak że do drzwi frontowych można przybić jedynie gondolą. Wenecja zbudowana została na 118 maleńkich wysepkach i połączona jest z leżącymi na stałym lądzie dzielnicami, m.in. Mestrer, Marghera, za pomocą biegnącej po grobli drogi i kolei. Przez środek miasta przepływa główny kanał — Canale Grande — długości około 3800 metrów, dzielący je na dwie części. Wzdłuż niego roztacza się jedyna w swoim rodzaju panorama weneckiej architektury ostatnich pięciu stuleci. W historycznym centrum miasta znajdują się: plac św. Marka (Piazza di San Marco) z wypełniony dziełami sztuki Pałacem Dożów oraz Bazyliką św. Marka. Dzięki kopulom i wieżyczkom, wielobarwnym marmurowym kolumnom, lśniącym od złota mozaikom, kremowobiałym, niegdyś pozłacanym lukom z motywami roślinnymi, rzeźbom i kolorowym marmurowym inkrustacjom Bazylika św. Marka wygląda jak drogocenna szkatułka.

Most Westchnień łączy pałac z ponurym, starym więzieniem, a kołyszące się na falach gondole przemykają pod piętrzącymi się w górze, zapierającymi dech w piersiach kościołami: Santa Maria della Salute, San Giorgio Maggiore i Il Redentore.
Od początku maja w Wenecji zaczyna się ruch turystyczny, dlatego wizyta w Wenecji latem może okazać się bardzo męcząca, będziemy musieli się bowiem przeciskać wąskimi uliczkami z setkami tysięcy turystów. Lepiej jest pojechać jesienią, albo wczesną wiosną i poczuć klimat tego jednego z najpiękniejszych na świecie miast. Jeśli jednak nie przeszkadzają wam tłumy turystów, do Wenecji warto pojechać w czasie Karnawału w Wenecji, który trwa zazwyczaj około 2 tygodni i kończy się 40 dni przed Wielkanocą.


Na pamiątkę pobytu w Wenecji warto kupić typową maskę karnawałową