Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Wigierski Park Narodowy


Wody jednego z największych jezior w kraju rozlewają się esowatą plamą wśród lasów, łąk i pól. Dodatkową ozdobą krajobrazu są wieże zabytkowego klasztoru Kamedułów. Na zwiedzająch czekają liczne szlaki piesze i rowerowe oraz leśna kolejka.Wigierski Park NarodowyWigierski Park Narodowy, w którego emblemacie umieszczono podobiznę bobra, to jeden z najmłodszych tego typu obiektów w Polsce. Powołano go do życia w 1989 roku, a położony jest w północno-wschodniej części kraju. Największym skarbem są jego wody, które decydują o pięknie krajobrazu. W granicach objętych ochroną znajdują się aż 42 jeziora. Największe inajatrakcyjniejsze z nich to jezioro Wigry, które włączone zostało do światowego programu ochrony ekosystemów wodnych AQUA. Prawdziwą osobliwością Parku są suchary małe, bezodpływowe, śródleśne jeziorka o kolorze przypominającym płynną czekoladę. Lecz wody w WPN to nie tylko jeziora są tu także urocze strumienie i rzeki z popularną Czarną Hańczą na czele. Ma ona niezwykle zmienny charakter zaczyna jako niemalże górski potok, przepływa przez Wigry i kończy jako stateczna, nizinna rzeka. Nic dziwnego, że stała się jednym z najbardziej znanych i cenionych szlaków kajakowych w kraju. Położone wśród lasów jezioro Wigry należy do największych w Polsce. Jego długość wynosi 17 kilometrów. Nie każdy wie, że jest drugim pod względem głębokości jeziorem w kraju (po jeziorze Hańcza), które w swoh najgłębszym miejscu osiąga aż 73 metry. Odznacza się także wyjątkowo ciekawym ukształtowaniem dna. Liczne płycizny przeplatają się z podwodnymi dolinami, uskokami i toniami. Urozmaicone brzegi Wigier wypełniają zatoki, półwyspy i przesmyki. Jezioro posiada także masę mniejszych i większych wysp. Dzięki tej różnorodności, możliwe stało się współżycie różnych gatunków zwierząt w tym także reliktowych, które przetrwały w niezmienionej postaci od epoki lodowcowej. Złożona linia brzegowa Wigier znalazła odbicie zarówno w nazwie pochodzenia jaćwieskolitewskiego (wingrus kręty), jak i w gwarze miejscowych rybaków (Jezioro Siedem Razy Proste).


Warto zobaczyć:

- Ekspozycja przyrodnicza. Dyrekcja Wigierskiego Parku Narodowego ma siedzibę w szarym budynku górującym nad pozostałymi zabudowaniami Krzywego. Na parterze urządzono ciekawą wystawę przyrodniczą. Model rzeźby terenu pokazuje, że jeszcze kilkanaście tysięcy lat temu teren parku był przykryty grubą czapą lodu. Makieta wyjaśnia, w jaki sposób olbrzymie białe cielsko i płynące pod nim wody ukształtowały krajobraz a wśród wypchanych zwierząt są gatunki, które trudno byłoby spotkać podczas kilkugodzinnej wycieczki po lesie. To jedna z niewielu okazji, by stanąć oko w oko z bobrem i przyjrzeć się jego płaskiemu, pokrytemu łuską ogonowi. Przy siedzibie parku utworzono barwny ogród z bogatą kolekcją kwiatów i ziół.

- Ścieżka dydaktyczna "Las" Kilometrowy spacer umożliwia zapoznanie się z różnymi zbiorowiskami leśnymi: grądem, borem mieszanym, borem bagiennym i łęgiem olszowojesionowym. Ciekawostką jest suchar, niewielkie śródleśne jeziorko o torfowiskowych brzegach.

- Ścieżka dydaktyczna „Suchary" Aby zobaczyć jedną z największych osobliwości przyrodniczych Wigierskiego Parku Narodowego, trzeba przejść 4,5 km. Suchary to małe śródleśne oczka wodne o charakterystycznie brunatnej, silnie zakwaszonej wodzie. Nazwę zawdzięczają uschniętym pniom drzew, które otaczają zbiornik, a niekiedy dryfują po jeziorze.

- Platformy widokowe w Leszczewie, z wysokiego wzgórza roztacza się piękny widok na jezioro Wigry i na klasztor, z drugiej wieży usytuowanej po przeciwnej stronie tego samego wzgórza można podziwiać panoramę jeziora Pierty.

- Klsztor, pokamedulski klasztor w Wigrach, należy do najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny.

- Rejs po Wigrach, z przystani pod klasztorem można wypłynąć w rejs statkiem.

- Wigierska Kolejka Wąskotorowa, kolejka kursuje między Płociczem a Krusznikiem. Większość trasy wiedzie przez las. Wycieczkę można połączyć z przejażdżką bryczką lub wierzchem.