Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Wyspa Wolin


Największa polska wyspa, choć liczy tylko 265 km2 powierzchni, urzeka niezwykłą malowniczością i różnorodnością krajobrazu.Wyspa WolinNic zatem dziwnego, że znaczną jej część objęto ścisłą ochroną, tworząc Woliński Park Narodowy. Obszar parku wynosi ok. 4700 hektarów i obejmuje m.in. jedenastokilometrowy odcinek klifu nadmorskiego. Miejscami klif sięga nawet stu metrów wysokości, ale najpopularniejszym i najchętniej odwiedzanym wzniesieniem jest Kawcza Góra (61 m n. p. m.). W Międzyzdrojach, na zachód od tej miejscowości wysoki brzeg morza wyraźnie się obniża, a plaża staje się znacznie szersza.

Osobliwością wyspy są liczne jeziora. W pobliżu Wapnicy, niedaleko Zalewu Szczecińskiego, położone jest bodajże najpiękniejsze z nich, zwane Turkusowym. Charakteryzuje je niezwykły, niebiesko-zielony kolor wody. Trudno też odmówić malowniczości wolińskim lasom. Są to bory bukowo-sosnowo-dębowe, w których żyją jelenie, sarny, dziki, borsuki, lisy, wydry, kuny i gronostaje. Od 1976 roku istnieje też rezerwat żubrów.


W rezerwacie żubrów

Woliński Park Narodowy to jednak przede wszystkim królestwo ptaków. Występuje ich tutaj aż 230 gatunków. Ptasim monarchą jest oczywiście bardzo rzadko występujący w Polsce orzeł bielik.
Park można zwiedzać poruszając się wyłącznie po wytyczonych szlakach turystycznych. Szlaki są cztery, a każdy ma swoją nazwę. Czerwony ("Brzegiem Bałtyku") liczy 33 km długości i prowadzi ze Świnoujścia poprzez Międzyzdroje i Wisełkę do Międzywodzia. Niebieski (Nad Zalewem Szczecińskim) jest jeszcze dłuższy, bo ma aż 39 km i zaczyna się w Międzyzdrojach, a kończy w miasteczku Wolin. Szlak niebieski ("Leśny") to licząca 18 km trasa Międzyzdroje—Warnowo—Kołczewo—Świętouście. Najkrótszy, bo tylko pięciokilometrowy szlak żółty "Górzysty" — wiedzie ze wsi Warnowo do jeziora Grodno.

Połączenie morza z urzekającą przyrodą wnętrza wyspy sprawia, że Wolin przyciąga turystów i wczasowiczów niczym magnes. Miejscowością o największej renomie są Międzyzdroje z mnóstwem hoteli, hotelików, domów wczasowych, pensjonatów i kwater prywatnych. Molo i nadmorska promenada to miejsca, których nie sposób ominąć.


Molo w Międzyzdrojach

W sezonie tętnią one gwarem i kuszą dziesiątkami sklepów oraz kiosków z pamiątkami. Jeśli ktoś poszukuje okolic bardziej kameralnych, powinien wybrać się do Międzywodzia lub — położonych tuż poza wyspą — Dziwnowa, Dziwnówka i Lukęcina. Szczególnym urokiem wyróżnia się Dziwnów — miniaturowe miasteczko z trzech stron otoczone wodą. Od północy oblewają je wody Bałtyku, od południa — Zalewu Kamieńskiego, od zachodu rzeki Dziwny. Ujścia Dziwny od morza strzeże 350-metrowej długości falochron, służący za nabrzeże portowe, do którego przybijają kutry rybackie, wycieczkowe jachty i statki "białej floty".

Z Dziwnowa warto wybrać się na wycieczkę do niedalekiego Kamienia Pomorskiego. Miasto zachowało zabytkowy układ urbanistyczny. Godna szczególnej uwagi jest tu pochodząca z przełomu XII i XIII wieku gotycka katedra, której odbywają się doroczne festiwale muzyki organowej. W sezonie koncerty organowe urządzane są również dla turystów.

Niezapomniane wrażenia przynosi też wizyta w stolicy wyspy — miasteczku Wolin. W dawnych czasach, jak głosi miejscowa legenda, w miejscu dzisiejszego Wolina istniał warowny gród Wineta, zatopiony podobno przez pogańskich bogów. Czy tak było naprawdę, trudno wyrokować. Faktem jest jednak, że w okolicach miasteczka podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych w latach 60., odnaleziono drewniany posążek prasłowiańskiego bóstwa — Światowida. Wolin leży na południowo-wschodnim skraju wyspy, z dala od modnych kurortów. Dla miłośników ciszy i spokoju jest wręcz wymarzonym miejscem wypoczynku.