Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Zakopane


Jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce.. Dzięki pięknej, dziewiczej przyrodzie urok tego miejsca jest znany daleko poza granicami naszego kraju..ZakopaneNie ma drugiego w Polsce tak licznie odwiedzanego miejsca jak Tatry i ich stolica Zakopane. Mimo, że w porównaniu z innymi europejskimi łańcuchami górskimi, te góry są niewysokie, to dzięki pięknej, dziewiczej przyrodzie ich urok jest znany daleko poza granicami naszego kraju.

Zakopane to miasto położone między łagodnymi zboczami Gubałówki a ostrymi graniami Tatr. Jest bazą wypadową nie tylko wycieczek rodzinnych, ale i dłuższych wspinaczek wytrawnych wędrowców.
Stragany uliczne przy Krupówkach oferują nie tylko pamiątki ale także coś praktycznego. A kiedy zabolą nas nogi od tego zwiedzania możemy skorzystać z fiakry, wozu z koniem. Piękna architektura Zakopanego przyciąga turystów z zagranicy.
Blisko Zakopanego położone są malownicze doliny. W najbliższych okolicach Zakopanego jest ich kilka. Dolina Stążyńska jest bardzo często odwiedzana przez turystów, którzy właśnie tędy podążają na Giewont. Dolinami ku Dziurze, Białego i Bystrej wędruje się dla rozgrzewki przed dłuższymi wyprawami. Warto także poznać dalej położone doliny, jak chociażby Kościeliską, do której dotrzemy od strony Kir, malowniczej wsi góralskiej, lub szerokiej Doliny Chochołowskiej. W wielu z nich są schroniska, w których znajdziemy gościnę i opiekę. Warto zapamiętać, że miejsca noclegowe w schroniskach trzeba rezerwować już kilka miesięcy wcześniej.

Dróg i szklaków turystycznych w Tatrach jest wiele. Zanim wyruszymy w drogę warto zaopatrzyć się w mapę, żeby się nie zgubić. Każdy ze szklaków jest atrakcyjny, wytyczony przez najpiękniejsze fragmenty Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przyroda jest tak bogata, że niekiedy przytłacza swym pięknem i ogromem. Kilkadziesiąt tafli krystalicznej wody połyskuje wśród skałek. W lustrze odbijają się kontury turni i szczytów. Z tysięcy źródeł wypływają zimne potoki, zaś w jaskiniach oszałamia bajecznie kolorowy świat podziemnych labiryntów. Ciemne, świerkowe lasy ustępują nagle miejsca krzewiastej kosodrzewinie. Bystre oko turysty wypatrzy wśród skałek pasące się kozice. Od nich wyżej wchodzą już tylko taternicy.
 

Warto zobaczyć

- Krupówki, przepiękna uliczka pełna straganów o drewnianej zabudowie.

- Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, na jego zapleczu powstał ogród z setkami gatunków roślin.

- Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem. Autor Przygód Koziołka Matołka zamieszkał po d Tatrami w 1934 roku.

- Wjazd na Gubałówkę to jeden z żelaznych punktów programu pobytu w Zakopanem. Turyści wjeżdżają kolorowymi wagonikami, a na polanie szczytowej czeka na nich gwar, stragany, gaździny z oscypkami. Z grzbietu rozciąga się wspaniały widok na Tatry.

- Aquapark, funkcjonuje pod Antałówką, ul. Jagiellońska 31. Nowoczesne kąpielisko dysponuje dwoma basenami, zjeżdżalniami, jacuzzi. Kąpielisko otwarte jest cały rok.

- Dolina Strążyska, ścieżka nad Reglami i wodospad Siklawica. To łagodny, stosunkowo niedługi szlak, na który mogą się wybrać nawet emeryci. Wycieczkę można rozpocząć w Zakopanem, w pobliżu ronda u zbiegu ulic Chałubińskiego i Czecha. Czas wycieczki to około 3 godziny. Najlepiej iść zgodnie z mapą czarnym szlakiem. Na polanie Strążyskiej możemy mieć kłopoty z wybraniem ścieżki do wodospadu Siklawica, najlepiej wtedy zapytać się w schronisku. Na zdjęciu Polana Strążyńska:- Morskie Oko, uważane jest za jedno z najpiękniejszych jezior w Europie. Nad Morskie Oko najlepiej się wybrać busem, busy wyjeżdżają koło dworca PKP. Do Morskiego Oka najlepiej dość pieszo, podziwiając piękną przyrodę. Jeśli ktoś nie może daleko chodzić to można skorzystać z fiakry. Uwaga bardzo drogo. Polecamy iść pieszo, choćby w jedną stronę. Na zdjęciu Morskie Oko:
- Schronisko Murowaniec, zbudowane w latach 20, malowniczo położone na Hali Gąsiennicowej. Można tutaj zatrzymać się na herbatę lub obiad, uwaga ceny nie są tanie. Możemy tutaj dotrzeć pieszo. Najpopularniejszy jest szlak przez Boczań, niebieski szlak z Kuźnic, 5 km, suma wzniesień 490 m, czas potrzebny do przejścia, 1.30 godz.

- Giewont, trasa dość długa z pięknymi widokami, przy szczycie czekają na nas łańcuchy. Na zdjęciu zejście z Giewontu:- Dolina Kościeliska i jaskinie. Do wylotu Doliny Kościeliskiej można dojechać busem, PKSem lub samochodem. Przechodząc obok drewnianego budynku restauracji wchodzi się w głąb doliny. Przy drodze czekają na chętnych dorożki, którymi można dojechać do Polany Pisanej, warto się skusić na tą przejażdżkę, bo górna część doliny jest dość atrakcyjna.

- Kasprowy Wierch. Chcą iść na Kasprowy z Zakopanego najpierw musimy dotrzeć do Kuźnic. Do Kuźnic możemy dojść pieszo lub dojechać busikiem. Na Kasprowy w jedną stronę to około 3 lub 4 godziny pieszo. Można wjechać kolejką. Warto pamiętać, że bilety na kolejkę linową możemy kupić wcześniej przez Internet, wtedy unikniemy czekania w kolejce. Bilety nie są tanie.