Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Ziemia Sądecka


Tu czas płynie inaczej. Mgły leniwie snują się nad dolinami, a gościnni gospodarze chętnie witają w swoich progach zdrożonych wędrowców.Ziemia SądeckaZiemia Sądecka to historyczna kraina w południowej Małopolsce, bogata w atrakcje turystyczne, wody mineralne i nieskażoną przyrodę. Pięknie jest tu zwłaszcza o świcie, kiedy nad zroszonymi łąkami unoszą się mgły. Warto tak wcześnie wstać choćby po to, by udać się na poranną mszę w klasztorze Klarysek w Starym Sączu zwanym "Wawelem Podhalańskim".


na zdjęciu klasztor Klarysek

Klasztor został założony w 1280 przez Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. O szóstej trzydzieści rano siostry modlą się za mosiężną kratą w maleńkiej kaplicy kościoła pw. Świętej Trójcy. Ich śpiewne soprany docierają tylko do garstki wiernych i samego Boga.

Siostry Klaryski pieką także doskonale ciasteczka, uwielbiane przez odwiedzających Stary Sącz. To klimatyczne miasteczko, pełne galerii i kawiarni, jest idealne na spacer. Turystów ciekawi, że na rynku otoczonym XIX-wiecznymi kamieniczkami nie ma ratusza, który po pożarze w 1795 r. nie został odbudowany. Jego replika stoi za to na rynku Miasteczka Galicyjskiego pod Nowym Sączem. Zrekonstruowano tu zabudowę regionu z przełomu XIX i XX wieku. W drewnianej gospodzie, rekonstrukcji żydowskiej karczmy z Orawki przy starym trakcie do Wiednia, można zjeść tradycyjne potrawy kuchni narodów zamieszkujących dawną monarchię austro-węgierską.

Sądecki rynek jest po krakowskim - drugim co do wielkości w Małopolsce. Nad placem dominuje budynek neobarokowego ratusza, obok którego pulsuje fontanna multimedialna.


zdj. rynek w Nowym Sączu

W 2001 roku na rynku stanął "Przystanek czasu". Pod kamiennym głazem zakopano beczkę, w której schowano m.in. prasę z przełomu tysiąclecia, butelkę słynnej łąckiej śliwowicy i kopie dokumentów miejskich. Na upalne dni specjalnie dla rodzin stworzono Sądecki Szlak Lodowy. Znajdują się na nim tradycyjne lodziarnie działające od pokoleń.


Atrakcje Ziemii Sądeckiej:


• Bezkresne połoniny Beskidu Sądeckiego pozwalają odpocząć blisko natury. Beskid Sądecki to pasmo górskie wchodzące w skład Beskidów Zachodnich. Jest tu wiele szlaków turystycznych, zarówno pieszych, konnych, jak i rowerowych.

• Drewniany kościół w skansenie w Nowym Sączu. Oryginalne zabudowania z wsi w regionie rozebrano i przeniesiono na teren muzeum.

• Nad malowniczo położonym Zalewem Rożnowskim można wypoczywać aktywnie.• Zamek w Rytrze stoi na wysokim 464 m. wzgórzu nad Popradem i jest dziś malowniczą ruiną.• W Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach znajdują się zabytkowe XIX-wieczne ule. Odbywają się tu warsztaty i pokazy.