Sposób na motywację


Brakuje ci motywacji do pracy? Stresujesz się? Masz kłopoty z pamięcią? Zjedz jogurt.

sposob na motywacje


Jednym z najbardziej wymownych eksperymentów z zakresu badań nad motywacją i depresją jest ten z pływającą myszą. Zwierze umieszcza się w niewielkim zbiorniku z wodą, tak by nie sięgało łapkami dna. Myszka zaczyna wówczas pływać w kółko, bo chce się wydostać na suchy ląd. Pytanie brzmi: jak długo mysz będzie tak robić? Właściwie jest to fundamentalne pytanie leżące u podstaw całej naszej egzystencji: jak bardzo będziemy zdeterminowani w dążeniu do czegoś, co naszym zdaniem powinno nastąpić? Może to dotyczyć spraw bardzo konkretnych, jak ląd pod stopami, ale też uzyskania świadectwa ukończenia szkoły, czy kwestii tak abstrakcyjnych jak satysfakcja czy radość.
Myszy ze skłonnością do depresji nie pływają zbyt długo. Po kolejnych nieudanych próbach po prostu zastygają w bezruchu. Do tego osobniki te silniej reagują na stres. Zazwyczaj zwierzęta takie wykorzystuje się do testowania nowych rodzajów antydepresantów - jeśli po ich zażyciu myszy pływają dłużej, to znak że dana substancja istotnie może być skuteczna.

Badacze z zespołu irlandzkiego naukowca Johna Cryana poszli o krok dalej. Połowie laboratoryjnych myszy podali bakterię Lactobacillus rhamnosus JB-1, znaną z korzystnego wpływu na jelita. W 2012 roku sam pomysł, by spróbować przez jelita wpłynąć na zachowanie myszy, wydawał się niezwykle odważny. Okazało się, że zwierzęta z "podrasowanym" w ten sposób przewodem pokarmowym nie tylko pływały dłużej i z większą determinacją, ale też w ich krwi stwierdzono niższy poziom hormonów stresu. Na dodatek w testach na pamięć i zdolność uczenia się wypadły znacznie lepiej od swych krewniaczek.

Pierwsze wyniki badań nad wpływem "dopieszczania" jelit na funkcjonowanie mózgu człowieka opublikowano w 2013 roku. Udowodniono, że po czterech tygodniach przyjmowania mieszanki wybranych bakterii u badanych nastąpiły wyraźne zmiany w pewnych obszarach mózgu, zwłaszcza tych, które odpowiadają za odczuwanie bólu i przetwarzanie emocji.
Wybrane bakterie można przyjmować w postaci preparatów z apteki, ale można je też znaleźć np. w jogurtach.  |  
Source: Giulia Enders "Historia wewnętrzna. Jelita - najbardziej fascynujący organ naszego ciała"


Zobacz także:Comments