Wspaniałe banany


Dostępne o każdej porze roku i bardzo zdrowe.

banany

Banany poprawią nam nastrój, pomogą zwalczyć stres i skutki długotrwałego napięcia. Banany zawierają tryptofan, to dzięki niemu wytwarzana jest serotonina, hormon odpowiedzialny za pozytywny nastrój i uczucie szczęścia. Dodatkowo zawarty w nich magnez ukoi nasze skołatane nerwy, bo magnez odpowiada za prawidłową pracę serca, mięśni oraz układu nerwowego. Jeśli mamy go za w organizmie za mało czujemy się przemęczeni i nerwowi.

Banany są bogate w witaminę C, która jest silnym antyoksydantem, działa przeciwnowotworowo, wspomaga leczenie alergii, jest nieoceniona w przeziębieniach.

Zawarty w bananach potas i witamina B6 pomaga utrzymać ciśnienie krwi na właściwym poziomie, chroni przed osteoporozą, odpowiada za prawidłową pracę mięśni, dobrą koncentrację i zdolność uczenia się.

Banany to wspaniały lek na problemy żołądkowe. Zawierają bowiem dużo błonnika. Działają ochronnie na błonę śluzową żołądka i chronią go przed wrzodami. Ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie układu trawienia i pomagają zwalczyć zgagę. Bogate w pektyny banany pomagają w trawieniu są kojące dla przewodu pokarmowego.

Banany pomagają błyskawicznie odzyskać energię i zwiększyć wydajność organizmu. Można je zjadać przed treningiem, aby nabrać energii do ćwiczeń lub po treningu, aby uzupełnić rezerwy energetyczne w mięśniach. Ze względu na dużą zawartość cukrów nie powinniśmy ich jeść przed snem. Pamiętajmy, że im bardziej dojrzały banan tym większy indeks glikemiczny i więcej cukrów.

  |  
Source: t-time.pl, The World's Healthiest Foods, nhs.co.uk


Zobacz także:Comments