Kalendarium, 4 lutego
  

4 lutego


Kalendarium dnia 4 lutego.


Tadeusz Kosciuszko

 
 
Tadeusz Kosciuszko (1746-1817), polski inzynier wojskowy, drobny szlachcic. Zasluzony general w amerykanskiej wojnie o niepodleglosc. Byl Najwyzszym Naczelnikiem Sily Zbrojnej Narodowej w powstaniu zbrojnym przeciwko Rosji i Prusom, powstanie to nazwane zostalo insurekcja kosciuszkowska. Jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach Polski i bohater narodowy.

Mikolaj Rej

Mikolaj Rej (1505-1569), poeta polskiego renesansu. Swoim pisarstwem komentowal aktualne wydarzenia w kraju, zwiazane z egzekucja praw "Krótka rozprawa miedzy trzema osobami, panem wójtem a plebanem", czy powinnosciami stanu szlacheckiego "Zywot czlowieka poczciwego". Napisal wiele utworów, obok dialogów, traktatów dydaktycznych i religijnych pisal satyry, fraszki, epigramaty. Jego slynne powiedzenie "Niechaj narodowie wzdy postronni znaja, iz Polacy nie gesi, iz swój jezyk maja" uznawane jest za sztandarowe haslo literatury polskiej.

Johann Böttger

Johann Böttger (1682-1719), alchemik niemiecki. Zajmowal sie doswiadczeniami z glinka ceramiczna pochodzaca z okolic Misni. W 1708 roku odkryl pierwsza w Europie biala twarda porcelane. W Misni powstala pierwsza w Europie manufaktura wyrobów z bialej porcelany a Böttger zostal jej kierownikiem.

Augustin Candolle

Augustin Candolle (1778-1841), szwajcarski botanik. Byl profesorem w Monpellier i Genewie oraz twórca podstaw wspólczesnego systemu klasyfikacji roslin.



Charles A. Lindbergh

Charles A. Lindbergh (1902-1974), pilot amerykanski. Jako pierwszy w 1927 roku przelecial on samolotem miedzy Ameryka Pólnocna a Europa bez ladowan. Pokonal on trase z Nowego Jorku do Paryza samotnie w ciagu 33 i pól godziny jednosilnikowym samolotem jednoplatowym.

Pierwsze publiczne telefony

Poczatkowo telefon byl urzadzeniem ekskluzywnym. W 1913 roku w Paryzu uruchomiono pierwsze budki telefoniczne z ogólnie dostepnymi aparatami.

Przywrócenie Orderu Orla Bialego

Order Orla Bialego to najwyzsze wyróznienie polskie, zostalo ustanowione w 1700 roku przez króla Augusta II. W II Rzeczypospolitej, w 1921 roku przywrócono Order Orla Bialego, jako najwyzszy order polski. Order Orla Bialego jest krzyzem noszonym na szerokiej blekitnej wstedze do lewego boku i w postaci gwiazdy na piersi. Nadawany jest przez prezydenta.

Przesladowania kulaków w ZSRR

Uchwala z lutego 1930 roku w Zwiazku Radzieckim rozpoczeto przesladowania kulaków rosyjskich czyli bogatych chlopów, sprzeciwiajacych sie kolektywizacji wsi. W Polsce walke z kulakami, rozpoczeto wraz ze stalinizacja kraju w latach czterdziestych.

Karol Hubert Rostworowski

Karol Hubert Rostworowski (1877-1938), pisarz i publicysta. W swej twórczosci zajmowal sie problematyka analizy jednostki ludzkiej. W sztukach "Kajus Cezar Kaligula" i "Judasz z Kariothu" rozwazal sprawe istoty zdrady i tyranii, a w tryptyku "Niespodzianka", "Przeprowadzka" i "U mety" pokazal ludzkie dramaty wynikajace z problemów spoleczno-obyczajowych.

Adolf Hitler objal dowództwo armii niemieckiej

Adolf Hitler dazyl do odtworzenia militarnej potegi Niemiec. Po uruchomieniu poteznej machiny zbrojeniowej objal calkowita kontrole nad silami zbrojnymi. Usunal ze stanowiska ministra wojny, feldmarszalka Wernera von Blomberga, a potem naczelnego dowódce wojsk ladowych, gen. Wernera von Fritscha. W lutym 1938 roku jako führer objal calkowite dowództwo nad armia. W miejsce Ministerstwa Spraw Wojskowych powolano Naczelne Dowództwo Sil Zbrojnych.

Rozpoczecie konferencji jaltanskiej

Od 4 - 11 lutego 1945 roku w Jalcie na Krymie odbyla sie konferencja przywódców mocarstw sojuszniczych w II wojnie swiatowej, premiera Wielkiej Brytanii, Churchilla, prezydenta Stanów Zjednoczonych, Roosevelta i premiera ZSRR, Stalina. W czasie konferencji jaltanskiej dokonano podzialu Europy na strefy wplywów radziecka i zachodnia. Dla Polski byl to koniec nadziei na odzyskanie granic sprzed wrzesnia 1939 roku i zapowiedz zmian po zakonczeniu wojny.

Pierwszy w Polsce przeszczep serca

W lutym 1969 roku w II Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Lodzi dokonano pierwszego przeszczepu serca. Operacje wykonal zespól lekarzy pod kierownictwem prof. dr. Jana Molla. Serce przeszczepiono trzydziestopiecioletniemu pacjentowi z powazna wada serca. Po trzech godzinach od udanego zabiegu nowe serce przerwalo prace.

Janusz Warnecki

Janusz Warnecki (1895-1970), aktor i rezyser. Zwiazanym z teatrami Warszawy i Krakowa. Wystepowal zarówno w dramatach "Intryga i milosc", "Maz doskonaly", jak w komediach "Król i aktor". Wspólpracowal równiez z Polskim Radiem. Jego ostatnia kreacja telewizyjna byla rola starego aktora w sztuce "Mistrz".