Kalendarium, 30 marca
  

30 marca


Kalendarium dnia 30 marca.


Vincent van Gogh

 
 
Vincent van Gogh (1853-1890) nalezy do najwybitniejszych malarzy holenderskich. Studiowal w Hadze i Antwerpii. Szczytowy okres twórczosci Van Gogha przypada na pobyt w Arles w Prowansji, gdzie powstalo ponad 200 jego obrazów, portrety i pejzaze ("Most w Arles"). W 1888 r. namalowal slynne "Sloneczniki". Na skutek postepujacej choroby psychicznej, zmarl po oddaniu do siebie samobójczego strzalu z pistoletu. Jego obrazy naleza do najdrozszych na swiecie.

Poczatek sejmu radomskiego

Pomiedzy 30 marca i 14 czerwca 1505 r. w Radomiu obradowal sejm, który uchwalil tzw. konstytucje nihil novi. Byl to akt prawny, który zakazywal królowi wydawania ustaw bez zgody senatu i izby poselskiej.

Kazimierz Lyszczynski

Kazimierz Lyszczynski (1634-1689), jezuita, który wystapil z zakonu i ozenil sie. Byl poslem na sejm. Kiedy napisal rozprawe ("O nieistnieniu Boga"), zostal oskarzony przez sad koscielny i sejmowy o ateizm i skazany na smierc. Scieto go 30 marca 1689 r. na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Francisco Goya

Francisco Goya (1746-1828) malarz i grafik hiszpanski. Byl nadwornym malarzem królewskim. Tworzyl projekty arrasów, fresk (w katedrze w Saragossie), a takze obrazy sztalugowe i portrety. W okresie wojen z Napoleonem Goya zajal sie malarstwem realistycznym, ilustrujacym aktualne wydarzenia. Malowal bohaterstwo Hiszpanów broniacych swej ojczyzny ("Rozstrzelanie powstanców madryckich 3 maja 1808 r."). Goya uwazany jest za jednego z prekursorów europejskiego romantyzmu w malarstwie.

Paul Verlaine

Paul Verlaine (1844-1896) poeta francuski. Najbarwniejszy okres jego zycia to znajomosc z mlodym Rimbaudem. Po rostrzeleniu Rimbauda z pistoletu Paul stanal przed sadem oskarzony o uprawianie karanego wówczas homoseksualizmu, a nastepnie trafil do wiezienia. Jako poeta wydal liczne tomy wierszy, "Ksiege madrosci" i "Elegie", byl takze autorem esejów i antologii poezji wspólczesnej.

Gabriela Zapolska

Gabriela Zapolska (1857-1921) aktorka i pisarka, zafascynowana teatrem. Wystepowala w Krakowie, Lwowie i Paryzu. We Lwowie poswiecila sie twórczosci literackiej. Najslynniejszym jej utworem stala sie "Moralnosc pani Dulskiej". Pisala tez komedie i prowadzila interesujaca korespondencje, która opublikowano po jej smierci.

Siergiej Iliuszyn

Siergiej Iliuszyn (1894- 1977), konstruktor lotniczy, profesor Akademii Wojskowo-Lotniczej, zaprojektowal swój pierwszy samolot w 1931 r. Jego konstrukcje Il pochodzily od skrótu jego nazwiska, zdominowalo lotnictwo w ZSRR. Iliuszyn opracowal równiez projekty wielu samolotów pasazerskich, które obslugiwaly pózniej radzieckie linie lotnicze Aeroflot.

Karol May

Karol May (1842-1912) niemiecki pisarz popularny wsród dzieci i mlodziezy. Pisanie swych powiesci rozpoczynal w wiezieniu. Tak powstal slynny "Winnetou". Jego twórczosc doskonale trafila do mlodych czytelników, a dochody ze sprzedazy ksiazek pozwolily mu zwiedzic Ameryke.

Warren Beatty

30 marca 1937 r. urodzil sie Warren Beatty, amerykanski aktor, scenarzysta, producent i rezyser filmowy. Aktorstwa uczyl sie na kursach. Slawe przyniosla mu rola w glosnym romansie gangsterskim Arthura Penna "Bonnie i Clyde". Jako rezyser filmu "Czerwoni" otrzymal Oscara w 1981 roku.

Eric Clapton

30 marca 1945 r. urodzil sie Eric Clapton angielski gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy. Nalezal do trzech zespolów m.in. do grupy Cream. Mial klopoty z narkotykami i jakis czas wycofal sie ze sceny. Po powrocie na scene Clapton stopniowo podbil rynek muzyczny, zdobywajac od tego czasu siedem nagród Grammy, za piosenke "Tears in Heaven" dedykowana tragicznie zmarlemu synowi.

Zamach na prezydenta Ronalda Reagana

30 marca 1981 r. w jednym z waszyngtonskich hoteli zostal ranny prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan. Zamachowcem byl John Hinckley, który oddal 6 strzalów. Reagan zostal przewieziony do szpitala i poddany operacji, która zakonczyla sie pomyslnie.