Kalendarium, 20 kwietnia
  

20 kwietnia


Kalendarium dnia 20 kwietnia.


Bernardo Bellotto (Canaletto)

 
 
Bernardo Bellotto (1721-1780), wloski malarz. Specjalizowal sie w malowaniu widoków miast np. Wenecja, Drezno. Nadworny malarz króla Stanislawa Augusta Poniatowskiego. Do wykonywania widoków zdobiacych dzis jedna z sal Zamku Królewskiego w Warszawie uzywal urzadzenia zwanego camera obscura, które dawalo projekcje zewnetrznego obrazu na scianie zaciemnionego pomieszczenia.

Wincenty Pol

Wincenty Pol (1807-1872), poeta i badacz geografii ziem polskich. Uczestnik powstania listopadowego, redagowal "Biblioteke Zakladu Narodowego im. Ossolinskich". Autor popularnych liryków powstanczych "Piesni Janusza", poematu "Piesn o ziemi naszej", a takze gawedy poetyckiej "Pamietniki J. Pana Benedykta Winnickiego" i rapsodu rycerskiego "Mohort". Pol byl takze wybitnym badaczem Karpat, autorem publikacji "Rzut oka na pólnocne stoki Karpat".

Wojciech Korfanty

Wojciech Korfanty (1873-1939), polityk i dzialacz niepodleglosciowy, posel do Reichstagu i na sejm pruski. Po wybuchu III powstania slaskiego zostal dyktatorem i kierowal politycznymi dzialaniami strony polskiej. Pózniej byl poslem na sejm RP. Zmuszony do wyemigrowania, nalezal pozniej do grupy zalozycielskiej antysanacyjnego Frontu Morges.

Adolf Hitler

Adolf Hitler (1889-1945), dyktator III Rzeszy, najwiekszy zbrodniarz w dziejach ludzkosci. Organizator nieudanego puczu w Monachium, za co zostal osadzony w wiezieniu. W celi napisal ksiazke "Mein Kampf" ("Moja walka"). W 1933 r. objal stanowisko kanclerza, a potem wodza Trzeciej Rzeszy. Byl inicjatorem rozpoczecia kolejnej wojny swiatowej, a takze odpowiedzialnym za Holocaust i inne zbrodnie przeciwko ludzkosci. Hitler popelnil samobójstwo w Berlinie w koncu kwietnia 1945 roku.

Harold Lloyd

Harold Lloyd (1893-1971), amerykanski aktor filmowy. Gral zawsze ukladnego, eleganckiego, lecz nieporadnego mlodzienca w rogowych okularach i slomkowym kapeluszu. Najslynniejsze filmy z jego udzialem to "Jeszcze wyzej", "Niech zyje sport!" i "Kinomaniak".

Jan Dobraczynski

Jan Dobraczynski (1910-1994), pisarz i dzialacz polityczny. Uczestnik kampanii wrzesniowej, zolnierz AK, posel na Sejm. Dobraczynski prezentowal w swej twórczosci problemy wynikajace z katolickiej wiary i nauki moralnej. Popularnosc zyskaly zwlaszcza jego realistyczne powiesci o tematyce okupacyjnej "W rozwalonym domu", "Najezdzcy", "A znak nie bedzie mu dany". Dobraczynski byl równiez autorem licznych opowiadan, szkiców literackich i wspomnien.

Utworzenie Uniwersytetu Rzeszy w Poznaniu

W 1903 r. utworzono w Poznaniu Królewska Akademie, która jednak nie miala pelni praw akademickich. Wreszcie w maju 1919 r. rozpoczela dzialalnosc Wszechnica Piastowska, czyli Uniwersytet Poznanski - najwieksza polska uczelnia na zachodnich ziemiach Rzeczypospolitej. We wrzesniu 1939 r. uniwersytet zostal zamkniety, a na jego miejscu 20 kwietnia 1941 r. utworzono Uniwersytet Rzeszy, który mial stanowic naukowe wsparcie dla Niemiec na Wschód. Po klesce III Rzeszy, uczelnia przestala istniec, a swoja dzialalnosc wznowil Uniwersytet Poznanski.

Waclaw Sieroszewski

Waclaw Sieroszewski (1858-1945), pisarz i dzialacz polityczny. Wiezien Cytadeli warszawskiej zesalniec Syberii. A za swe opisy Syberii i zamieszkujacych ja ludów otrzymal zloty medal rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Walczyl w Legionach Polskich, pelnil tez funkcje ministra propagandy. Napisal liczne nowele i powiesci obrazujace egzotyczne kultury i krajobrazy Syberii, Kaukazu i Dalekiego Wschodu "Zamorski diabel", "Ol-Soni Kisan", a w dylogii "Beniowski" i "Ocean" opisal zycie zeslanców syberyjskich.

Premiera filmu "Kanal" Andrzeja Wajdy

20 kwietnia 1957 r., odbyla sie premiera filmu "Kanal" Andrzeja Wajdy. Bezsens wojny i tragizm powstania warszawskiego na przykladzie losów oddzialu powstanczego zmuszonego do ewakuacji kanalami z zagrozonej Starówki. Glówne role w filmie grali Wienczyslaw Glinski, Emil Karewicz i Tadeusz Janczar. "Kanal" otrzymal Srebrna Palme na festiwalu w Cannes.