Kalendarium, 5 kwietnia
  

5 kwietnia


Kalendarium dnia 5 kwietnia.


Podpisanie porozumien Okraglego Stolu

6 lutego 1989 roku, po doswiadczeniach stanu wojennego i zmianach w ZSRR, rozpoczely sie w Warszawie obrady tzw. Okraglego Stolu, czyli pertraktacje miedzy reprezentantami srodowisk opozycyjnych i dotychczasowej wladzy. 5 kwietnia 1989 r. podpisano porozumienie Okraglego Stolu. Byl to poczatek zmian w kraju w wyniku dobrowolnie podjetych zobowiazan obu stron, co stanowilo wyjatkowy przypadek w dziejach Polski.

Aleksander Newski

Aleksander Newski (1220-1263), ksiaze Nowogrodu Wielkiego, wladca ruski. Pokonal Szwedów nad Newa, a 5 kwietnia 1242 r. na zamarznietym jeziorze Pejpus rozgromil Krzyzaków.

Poczatek sejmu elekcyjnego

Po smierci króla Zygmunta II Augusta wyksztalcila sie zasada wolnej elekcji z udzialem calej szlachty, tzw. elekcji viritim. 5 kwietnia 1573 roku rozpoczely sie w Warszawie obrady sejmu elekcyjnego, na którym po raz pierwszy ustalono szczególy obioru nowego monarchy. Umocnienie zasady elekcji nastapilo po uchwaleniu praw kardynalnych i uchwaly sejmu z roku 1775. Konstytucja 3 maja ograniczyla zasade elekcji do elekcji dynastii.

Thomas Hobbes

Thomas Hobbes (1588-1679), angielski filozof. Przebywal na emigracji w Paryzu. Glosil koncepcje niezmiennosci natury ludzkiej, która cechuje egoizm wedle zasady "homo homini lupus est" ("czlowiek czlowiekowi wilkiem"), rozwinal tez nauke o panstwie jako organizmie spolecznym. Jego najslynniejsze prace to "Lewiatan" oraz "Elementy filozofii".

Danton

Georges Danton (1759-1794), przywódca rewolucji francuskiej, adwokat i doskonaly mówca. Nalezal do radykalów co stalo sie przyczyna konfliktu z Robespierrem. Starcie tych dwóch osobowosci zakonczylo sie oskarzeniem Dnatona o spisek i zdrade kraju, a nastepnie egzekucja na gilotynie.

Spencer Tracy

Spencer Tracy (1900-1967), amerykanski aktor filmowy. Gral bohaterów zmagajacych sie z przeciwnosciami losu. Wystepowal z towarzyszka swojego zycia Katherine Hepburn. Najslynniejsze jego role to film "Siódmy krzyz", "Wyrok w Norymberdze" i "Zebro Adama". Byl ponadto dwukrotnym zdobywca Oscara za role w filmach "Bohaterowie morza" Victora Fleminga i "Miasto chlopców" Normana Tauroga.

Herbert von Karajan

Herbert von Karajan (1908-1989), dyrygent austriacki, mistrz batuty. Wspólpracowal z orkiestra Philharmonike, potem zostal zostal szefem orkiestry Filharmoników Berlinskich i dyrygent w Operze Wiedenskiej. Kierowal tez Festiwalami Mozartowskimi w Salzburgu.

Gregory Peck

 
 
Gregory Peck (1916-2003), aktor amerykanski. Gral w westernach "Bialy kanion", filmach sensacyjnych "Akt oskarzenia", melodramatach "Sniegi Kilimandzaro" , i w filmach wojennych "Dziala Nawarony". Gregory Peck zaslynal wieloma wielkimi rolami, w filmach "Zabic drozda" i "Stary Gringo".

Czang Kai-Szek

Marszalek Czang Kai-Szek (1887-1975), czolowy dzialacz rewolucji w Chinach. Po konflikcie zbrojnym objal stanowisko premiera, a potem prezydenta Republiki Chinskiej. W wyniku walk miedzy partiami wladze przejeli komunisci. Czang Kai-Szek przedostal sie wówczas na Tajwan, gdzie do konca zycia sprawowal urzad powolanej tam oddzielnej Republiki Chinskiej.

Allen Ginsberg

Allen Ginsberg (1926-1997), poeta amerykanski. Przeciwnik interwencji zbrojnej USA w Wietnamie. Jego najslynniejszy utwor to poemat "Skowyt", a takze zbiory wierszy "Znajomi z tego swiata" oraz "Kadysz i inne wiersze". Ginsberg pisal ponadto sztuki teatralne, pozostawil po sobie równiez dzienniki.