Kalendarium, 3 czerwca
  

3 czerwca


Kalendarium dnia 3 czerwca.


 

Franz Kafka

Franz Kafka (1883-1924), pisarz austriacki z wyksztalcenia prawnik, z zawodu urzednik ubezpieczeniowy. Za zycia pisarza ukazaly sie jedynie nowele: "Wyrok", "Przemiana", "Kolonia karna" i "Glodomór". Kolejne utwory Kafki, ukazaly sie dopiero po jego smierci. Do kanonu literatury swiatowej wszedl "Proces" , opowiadajacy o tragicznych losach anonimowej, samotnej postaci Józefa K. Utwór byl dwukrotnie przenoszony na ekran. Inne slynne powiesci Kafki to "Zamek" i "Ameryka".

Jan Zamoyski

Jan Zamoyski (1542-1605), polski wódz i polityk, ksztalcil sie na Sorbonie i uniwersytecie w Padwie, gdzie uzyskal stopien doktora obojga praw. Najblizszy wspólpracownik Stefana Batorego. Byl kanclerzem wielkim koronnym i hetmanem wielkim koronnym. Pod Byczyna pokonal wojska arcyksiecia Maksymiliana Habsburga, otwierajac droge do korony Zygmuntowi III Wazie. Zalozyciel Zamoscia i akademii humanistycznej w tym miescie.

Georges Bizet

Georges Bizet (1838-1875), kompozytor francuski. Jego najslynniejszym dzielem jest opera "Carmen" z librettem opartym na noweli Prospera Mériméego. Skomponowal tez opery "Polawiacze perel", "Piekne dziewcze z Perth", "Symfonie C-dur", a takze liczne piesni i utwory fortepianowe.

Oskar Kolberg

Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf i kompozytor. Autor monumentalnego dziela "Lud. Jego zwyczaje, sposób zycia, mowa, podania, przyslowia, obrzedy, gusla, zabawy, piesni, muzyka i tance". W wyniku 50 lat jego mrówczej pracy i wedrówek po ziemiach polskich powstala 54-tomowa praca, do dzis niezastapiona w poznawaniu realiów wsi w drugiej polowie XIX wieku. Mniej znane sa jego dziela kompozytorskie.

Johann Strauss (syn)

Johann Strauss (1825-1899), austriacki kompozytor, dyrygent i skrzypek. Okreslany jest dzis mianem króla walca. Zalozyl orkiestre, z która podrózowal po Europie i Stanach Zjednoczonych. Skomponowal slynne operetki "Zemsta nietoperza" i "Baron cyganski", a takze niezwykle popularne walce: "Nad pieknym modrym Dunajem", "Wino, kobieta i spiew", "Wiedenska krew". Tworzyl równiez liczne polki, kadryle i marsze.

Adolf Dygasinski

Adolf Dygasinski (1839-1902), polski powiesciopisarz, pedagog i publicysta. Wspóltworzyl pisma "Wedrowiec" i "Glos", byl redaktorem pisma etnograficznego "Wisla". W swych utworach dowodzil tozsamosci zasad zycia ludzkiego i zycia przyrody. Duza popularnosc zdobyly opowiadania: "Z siól, pól i lasów", a takze "As" i "Zajac".

Poczatek bitwy o Midway

W dniach 3-5 czerwca doszlo do wielkiej bitwy morskiej o Midway, w której strona japonska dowodzil admiral Yamamoto, a flota amerykanska admiral Fletcher. Japonczycy stracili: 4 lotniskowce i okolo 3,5 tys. ludzi, co skutecznie zahamowalo ich ekspansje na Oceanie Spokojnym. Od tego czasu flota japonska przeszla do defensywy.

Roberto Rossellini

Roberto Rossellini (1906-1977), wloski rezyser filmowy. Jego najwybitniejsze dziela to "Rzym miasto otwarte", "General della Rovere" i "Vanina Vanini". Rossellini zajmowal sie równiez rezyserowaniem sztuk i filmów telewizyjnych.