Kalendarium, 4 czerwca
  

4 czerwca


Kalendarium dnia 4 czerwca.


Stanislaw Moniuszko

 
 
Stanislaw Moniuszko (1819-1872), kompozytor, uwazany za twórce polskiej opery narodowej. Z zawodu byl organista, pracowal tez jako dyrektor teatru i nauczyciel gry na fortepianie. Zafascynowany folklorem, jak i stylizacja tanca i melodii, co widac zwlaszcza w slynnej operze "Halka". Kompozytor czesto akcentowal sile uczuc patriotycznych, m.in. w utworach "Straszny dwór", "Hrabina" i "Verbum nobile". Komponowal balety i liczne piesni do wierszy Mickiewicza. Autor slynnych spiewników domowych. Wazny akcent stanowia tez dziela o tematyce religijnej, "4 Litanie Ostrobramskie" i "Requiem".

Wladyslaw Herman

Wladyslaw Herman (1044-1102), ksiaze syn Kazimierza I Odnowiciela, ojciec Boleslawa III Krzywoustego, objal wladze po wygnaniu swojego starszego brata Boleslawa Smialego. Znalazl sie pod wplywem wszechwladnego zarzadcy dworu Sieciecha. Dopiero po wydzieleniu dzielnic swoim obydwu synom, Zbigniewowi i Boleslawowi, udalo sie mu zdemaskowac knowania Sieciecha i zmusic go do opuszczenia kraju. Zmarl w 1102 r., a jego cialo zostalo zlozone w katedrze w Plocku, ówczesnej stolicy panstwa.

Diego Velasquez

Diego Rodriguez de Silva y Velásquez (1599-1660), malarz hiszpanski. Tworzyl w Sewilli i we Wloszech, a potem w Madrycie, gdzie byl nadwornym malarzem króla Filipa IV. Malowal glównie obrazy o tematyce mitologicznej i religijnej np. "Chrystus w domu Marty i Marii", a takze liczne sceny dworskie, zwlaszcza wizerunki infantek i portrety konne na tle pejzazu.

Giacomo Casanova

Giacomo Casanova (1725-1798), podróznik i pamietnikarz. Jezdzil po calej Europie zyskujac slawe uwodziciela i amatora przygód milosnych, które konczyly sie nierzadko burzliwie. Zajmowal sie równiez pisarstwem. Autor powiesci fantastycznej "Icosaméron" i slynnych "Pamietników". Jego postac stala sie tematem wielu dziel literackich, muzycznych oraz filmów.

Kornel Ujejski

Kornel Ujejski (1823-1897), poeta i publicysta. Byl poslem do parlamentu wiedenskiego. uwazany za ostatniego twórce wielkiej poezji romantycznej. Jego najslynniejsze wiersze to "Maraton" oraz liryki z cyklu "Skargi Jeremiego" , opiewajace tragizm polskich losów. Pisal tez poematy historyczne, szkice literackie i teksty mów sejmowych.

Oddanie do eksploatacji pierwszego lotniskowca wojskowego

4 czerwca 1934 r. w amerykanskiej bazie okretów wojennych Norfolk w Wirginii oddano do uzytku okret Ranger - pierwszy lotniskowiec przeznaczony dla samolotów wojskowych. Jednostka zostala wybudowana przez stocznie Newport News Shipbuilding oraz Drydock Company.

Wilhelm II Hohenzollern

Wilhelm II Hohenzollern (1859-1941), cesarz Niemiec wstapil na tron w czerwcu 1888 r. Jego rzady charakteryzowaly sie gwaltownym dazeniem do ekspansji i nieostrozna dyplomacja. Rezultatem polityki Wilhelma II byla kleska panstw centralnych i samych Niemiec, a wkrótce abdykacja cesarza, który w 1918 r. wyjechal do Holandii.

Masakra na placu Tian'anmen

W kwietniu 1989 r. w Pekinie na placu Niebianskiego Spokoju zaczely sie demonstracje studentów domagajacych sie reform demokratycznych w Chinach - kraju opanowanym przez korupcje. Wladze chinskie postanowily uzyc sily wobec protestujacych, w wyniku czego na placu doszlo do wielkiej tragedii - w nocy z 4 na 5 czerwca 1989 r. czolgi chinskie dokonaly masakry demonstrantów. Tamtej nocy na placu zginelo kilka tysiecy ludzi.