Kalendarium, 30 sierpnia
  

30 sierpnia


Kalendarium dnia 30 sierpnia.


Jacques Louis David

Jacques Louis David (1748-1825), malarz francuski. Nalezal do Konwentu i do Komitetu Ocalenia Narodowego, a potem zostal nadwornym malarzem Napoleona I. Skazany na wygnanie i do konca zycia przebywal w Brukseli. Malowal wielkie obrazy o tematyce antycznej, takie jak "Przysiega Horacjuszów" czy "Leonidas w Termopilach" , a od 1790 roku stal sie ilustratorem burzliwych wydarzen Rewolucji Francuskiej i epoki napoleonskiej. Powstaly wówczas obrazy "Smierc Marata", "Koronacja Napoleona" i "Rozdanie orlów na sztandary". Byl tez autorem portretów Napoleona i Stanislawa Kostki Potockiego.

Ignacy Potocki

Ignacy Potocki (1750-1809), dzialacz patriotyczny. Byl marszalkiem nadwornym, jednym z czolowych polityków obozu reform w epoce stanislawowskiej. Nalezal do Komisji Edukacji Narodowej, przewodniczyl tez Towarzystwu do Ksiag Elementarnych. Jako glówny inicjator niemal wszystkich podstawowych reform w panstwie. Pózniej byl jednym z autorów Konstytucji 3 maja i wspóltwórca Zgromadzenia Przyjaciól Konstytucji Rzadowej. Zostal uwieziony w Petersburgu. Po roku 1800 wrócil do Warszawy, gdzie rozpoczal aktywna dzialalnosc. Byl wspólautorem pracy "O ustanowieniu i upadku Konstytucji Polskiej 3 Maja 1791 r.".

Ernest Rutherford

Ernest Rutheford (1871-1937), fizyk brytyjski. Profesor uniwersytetów w Montrealu, Manchesterze i Cambridge. Uznawany za twórce podstaw wspólczesnej nauki o promieniotwórczosci i budowie atomu. Wspólnie z Frederickiem Soddym, sformulowal teorie rozpadu promieniotwórczego, co piec lat pózniej przynioslo mu Nagrode Nobla. Byl tez odkrywca jadra atomowego i twórca planetarnego modelu atomu, wykazal falowa nature promieniowania, nastepnie wprowadzil rozróznienie promieniowania na alfa i beta. Przeprowadzil pierwsza reakcje jadrowa, która doprowadzila do odkrycia protonu.

Truman Capote

Truman Capote (1924-1984), pisarz amerykanski. Debiutowal zbiorem opowiadan "Zatrzasnij ostatnie drzwi", nastepnie wydal powiesci "Inne glosy, inne sciany" i "Harfa traw", w których w poetycki sposób przedstawil sylwetki ludzi uciekajacych przez brutalnymi realiami zycia w swiat wyobrazni. Synny utwór "Sniadanie u Tiffany'ego" zostal przeniesiony na ekran. W kolejnej powiesci "Z zimna krwia", przedstawil wstrzasajace studium zbrodni popelnionej przez dwóch recydywistów na rodzinie farmerskiej.

Henryk Sucharski

Henryk Sucharski (1898-1946), komendant zalogi Westerplatte. Byl legionista, zolnierzem armii austriackiej, oficerem Wojska Polskiego. Walczyl w wojnie polsko-bolszewickiej, a potem w kampanii wrzesniowej jako komendant niewielkiej zalogi Westerplatte, broniacej Wojskowej Skladnicy Tranzytowej w dniach 1-7 wrzesnia 1939 roku. Dowodzil obrona jedynie przez dwa pierwsze dni, ale jego postac stala sie symbolem tych wydarzen. Do 1945 roku przebywal w niewoli niemieckiej, a wkrótce po wojnie zmarl we Wloszech.

Wojciech Fibak

30 sierpnia 1952 roku urodzil sie Wojciech Fibak, najslynniejszy polski tenisista. Wicemistrz turnieju Masters w grze pojedynczej, pózniej cwiercfinalista miedzynarodowych mistrzostw Francji oraz USA i Wimbledonu. Wsród licznych sukcesów znajduja sie takze zwyciestwa w 15 turniejach Grand Prix w grze pojedynczej i w 52 turniejach w grze podwójnej. Obecnie Wojciech Fibak jest przedsiebiorca i kolekcjonerem dziel sztuki, zwlaszcza polskiego malarstwa XX wieku.

Jan Kreczmar

 
 
Jan Kreczmar (1908-1972), aktor i pedagog. Specjalnoscia tego artysty byly role w inscenizacjach sztuk, a takze w komediach. Wystepowal poza tym w filmach, radiu i telewizji, przez wiele lat zajmowal sie równiez praca pedagogiczna w warszawskiej Panstwowej Wyzszej Szkole Teatralnej. Napisal ponadto interesujace pamietniki "Notatnik aktora" i "Drugi notatnik aktora".