Kalendarium, 4 sierpnia
  

4 sierpnia


Kalendarium dnia 4 sierpnia.


Krzysztof Kamil Baczynski

 
 
Krzysztof Kamil Baczynski (1921-1944), poeta Polski. Dzialal w konspiracji jako czlonek Szarych Szeregów i wspólpracowal z pismem "Droga". Wydal w podziemiu niewielkie tomiki wierszy "Zamkniety echem" i "Dwie milosci", a nastepnie "Wiersze wybrane", w których ujawnil wybitny talent literacki. Polegl w czasie powstania warszawskiego jako zolnierz batalionu "Parasol". Posmiertnie opublikowano tom jego wierszy "Spiew z pozogi" i "Utwory zebrane".

Waclaw III Czeski

Waclaw III Czeski (1289-1306), król. Rzady na Wegrzech sprawowal w latach 1301-1305. Opuscil Wegry po smierci ojca i zasiadl na tronie w Czechach i Polsce. Dazyl do opanowania Malopolski, przygotowywal tez wyprawe przeciw Wladyslawowi I Lokietkowi. Zginal w zamachu 4 sierpnia 1306 roku w Olomuncu.

Percy Bysshe Shelley

Percy Bysshe Shelley (1792-1822), poeta angielski. Jezdzil po kraju, wyglaszajac odczyty o anarchizmie i nieograniczonej swobodzie jednostki. W swoich poematach i tragediach "Królowa Mab", "Rewolta islamu" czy "Prometeusz rozpetany", atakowal instytucje religii, tyranie polityczna, rodzinna i kazirodztwo. Swiadom swej odmiennosci dal wyraz w poemacie "Alastor, czyli Duch samotnosci". Jego biografia naznaczona pasmem konfliktów nierzadko o tragicznych konsekwencjach. Z czasem powrócil do watków religijnych co wyrazil w wierszach poswieconych naturze w "Odzie do wiatru zachodniego". Utonal 8 lipca 1822 roku podczas rejsu zaglówka.

Ignacy Pradzynski

Ignacy Pradzynski (1792-1850), general. Sluzyl w wojsku Ksiestwa Warszawskiego, potem byl inzynierem wojskowym, autorem projektu budowy Kanalu Augustowskiego. Podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1831 roku zwyciezyl w bitwie pod Iganiami. Byl autorem kilku cenionych opracowan teoretycznych "O sztuce wojennej - kurs taktyki" czy "Czterej ostatni wodzowie polscy przed sadem historii".

Knut Hamsun

Knut Hamsun (1859-1952), pisarz norweski, laureat literackiej Nagrody Nobla. W 1890 roku opublikowano jego slynna powiesc "Glód", odtad stal sie autorem poczytnych utworów opisujacych styl i zlozonosc ludzkiej psychiki. Reprezentowal sprzeciw wobec kultury mieszczanskiej w powiesci "Nowizna" i trylogii "Wlóczegi". Byl równiez autorem epopei chlopskiej "Blogoslawienstwo ziemi", a takze licznych wierszy.

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen (1805-1875), bajkopisarz dunski. Poczatkowo pisal humoreski, wiersze i powiesci. Swiatowa slawe przyniósl mu zbiór basni dla dzieci. Utwory takie jak "Brzydkie kaczatko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapalkami" czy "Królowa sniegu" to jedne z najpopularniejszych basni na swiecie. Muzeum w jego rodzinnym domu w Odense jest celem pielgrzymek turystów z calego swiata.

Witold Gombrowicz

Witold Gombrowicz (1904-1969), prozaik, eseista, dramaturg. Mieszkal w Argentynie i we Francji. W powiesci "Ferdydurke" rozprawil sie z realiami myslenia inteligencji polskiej okresu miedzywojennego i obowiazujacymi wówczas stereotypami, nastepnie skrytykowal patriotyczna mitologie narodowa w "Trans-Atlantyku". W kolejnych powiesciach, w "Pornografii" i "Kosmosie", poruszal problem ludzkiej tozsamosci i mechanizmów poznawania swiata. Byl autorem dramatów m.in. "Iwona, ksiezniczka Burgunda", "Slub" i "Operetka", a takze "Dzienników".

Richard Burton

Richard Burton (1925-1984), angielski aktor teatralny i filmowy. Wystepowal na scenach Oksfordu, Stratford-upon-Avon oraz Londynu. W 1950 roku zaczal wystepowac w Stanach Zjednoczonych. Gral przewaznie role mezczyzn o mocnej, skomplikowanej osobowosci. Wystepowal w takich filmach jak "Kleopatra", "Noc iguany", "Tylko dla orlów", "Dzikie gesi" czy "Equus".