Kalendarium, 27 wrzesnia
  

27 wrzesnia


Kalendarium dnia 27 wrzesnia.


Bitwa pod Kircholmem

W dniu 27 wrzesnia 1605 roku pod Kircholmem doszlo do bitwy miedzy wojskami polskimi a armia szwedzka, spowodowanej pretensjami Zygmunta III Wazy do tronu szwedzkiego. Pomimo trzykrotnej przewagi sil szwedzkich bitwa zakonczyla sie wielkim zwyciestwem strony polskiej, osiagnietym dzieki polskiej husarii, która po raz pierwszy na taka skale pokazala swoje mozliwosci bojowe.

Bitwa pod Plowcami

27 wrzesnia 1331 roku pod Plowcami na Kujawach doszlo do bitwy pomiedzy oddzialami zakonu krzyzackiego a wojskami króla Wladyslawa Lokietka. Rycerze zakonni po raz pierwszy od wielu lat poniesli porazke, a mieszkancy ziem polskich przekonali sie, ze Krzyzaków mozna pokonac.

Stefan Batory

Stefan Batory (1533-1586), król Polski. Poczatkowo nie wszyscy uznali jego wladze, z czasem jednak doceniono jego polityke i zaslugi dla kraju. Byl to wladca energiczny, nie angazujacy sie w rozgrywki magnackie. Stoczyl zwycieska wojne z Moskwa o Inflanty, ustanowil rejestr Kozaków i zreformowal armie, wprowadzajac zawodowa piechote wybraniecka. Zreformowal sadownictwo, zalozyl Akademie Wilenska. Jego rzady znacznie umocnily wladze królewska i utrwalily pozycje Rzeczypospolitej w centrum Europy.

Powolanie zakonu jezuitów

W 1534 roku Ignacy Loyola, mistyk i duchowny, zalozyl w Paryzu stowarzyszenie religijne pod nazwa Towarzystwa Jezusowego. 27 wrzesnia 1540 roku papiez Pawla III zatwierdzil oficjalnie powolanie zakonu jezuitów. Regula zakonu przewidywala calkowite posluszenstwo wobec papieza i dogmatów Kosciola, a takze aktywna walke z reformacja. Jezuici prowadzili dzialalnosc misyjna, propagandowa i edukacyjna, opanowali szkolnictwo wyzsze i duszpasterstwo wiekszosci dworów europejskich. W latach 1759-1767 Towarzystwo Jezusowe zostalo zlikwidowane w Portugalii, Hiszpanii i we Francji, a w 1773 roku papiez Klemens XIV w ogóle rozwiazal to zgromadzenie. W Polsce majatek jezuitów zostal przeznaczony na rozwój szkolnictwa. W 1814 roku papiez Pius VII doprowadzil do wznowienia dzialalnosci zakonu, który prowadzi obecnie rozwinieta dzialalnosc edukacyjna.

Powolanie Sluzby Zwyciestwu Polski oraz Szarych Szeregów

27 wrzesnia 1939 roku, w chwili kapitulacji stolicy, rozpoczeto przygotowania do uruchomienia w okupowanym kraju ruchu oporu. Powstala wtedy w Warszawie Sluzba Zwyciestwu Polski. Organizacja ta weszla pózniej w sklad nowo utworzonej Armii Krajowej. W tym samym dniu powolano tez Szare Szeregi - konspiracyjna organizacje harcerska, która zajmowala sie wychowaniem patriotycznym mlodziezy, jak i przygotowywaniem mlodych ludzi do udzialu w walce zbrojnej o niepodleglosc.

Zawarcie tzw. Paktu Trzech

27 wrzesnia 1940 roku w Berlinie zostal podpisany Pakt Trzech, zwany tez paktem berlinskim lub paktem osi. Podpisany przez Adolfa Hitlera, Benita Mussoliniego i ministra spraw zagranicznych cesarstwa Japonii Matsuoke Yosuke. Pakt zobowiazywal sygnatariuszy do wzajemnej pomocy w razie ataku na któres z panstw czlonkowskich. Celem Hitlera bylo równiez doprowadzenie do przejsciowej ugody miedzy ZSRR a Japonia, które byly sojusznikami Niemiec, a jednoczesnie pozostawaly ze soba w ostrym konflikcie co do stref wplywów na terenie Chin.

Bourvil

Bourvil (1917-1970), aktor francuski. Zaczal wystepy jako piosenkarz i autor skeczów kabaretowych, zdobyl tez popularnosc dzieki wystepom radiowym. Wielka popularnosc rozpoczela sie wraz z jego kariera filmowa. Gral role dobrodusznych, niezbyt rozgarnietych, a przy tym sprytnych wiesniaków. Najslynniejsze filmy z jego udzialem to "Garbus", "Gamon" i "Wielka wlóczega". Mial na swoim koncie równiez role dramatyczne w filmach "Czarny rynek" i "W kregu zla".

Stefan Kisielewski

 
 
Stefan Kisielewski (1911-1991), pisarz, kompozytor i muzykolog. W 1945 roku zalozyl w Krakowie wychodzacy do dzis dwutygodnik "Ruch Muzyczny". Pisal przekorne, inteligentne felietony do "Tygodnika Powszechnego" i tygodnika "Wprost", polemizujac czesto z reprezentantami kierunku marksistowskiego, co zreszta przyplacal szykanami. Jako kompozytor pisal utwory nawiazujace do neoklasycyzmu. Mniej znane sa pisane jego powiesci kryminalne, wydawane pod pseudonimami. Od 1990 roku przyznawana jest doroczna nagroda im. Stefana Kisielewskiego dla przedsiebiorców, publicystów i dzialaczy gospodarczych.