Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Badab-e Surt


A może połączyć wakacje z regeneracją zdrowia? Trawertynowe tarasy to naturalne SPA. Zaletą tego miejsca jest to, że jeszcze nie ma tu wielu turystów.Badab-e SurtTajemnicze trawertynowe tarasy to atrakcja prowincji Mazandaran, położonej w północnym Iranie. Trawertyny Badab-e Surt ukształtowała woda spływająca z dwóch mineralnych gorących źródeł. Wody w źródełkach, które ukształtowały trawertynowe tarasy Badab-e Surt są zupełnie różne pod względem smaku i zapachu. Wody te stworzyły przepiękne tarasy zajmujące powięrzchnię około 3 hektarów. Czerwony kolor woda zawdzięcza obecności węglanu żelaza. Główny i największy ze zbiorników zawiera bardzo słoną wodę i jest wykorzystywany do hydroterapii oraz pływania. W jednym miejscu w zbiorniku znajduje się głęboka dziura zwana Bermuda Erost. Wokół zbiornika utworzył się czarny osad, który wpływa korzystnie podczas leczenia bólu kręgosłupa, problemów skórnych, reumatyzmu i migren. Ogromne zasolenia zbiornika, obecność sporej ilości minerałów i brak żywych organizmów powoduje, że wody nie zamarzają zimą. Pozostałe zbiorniki znane są jako „eliksir życia”.  Są mniejsze od głównego zbiornika, a woda z w nich ma lekko kwaśny smak. 


Kiedy najlepiej pojechać do Badab-e Surt

Najlepszą porą, żeby zobaczyć  Badab-e Surt jest kwiecień. Wtedy zbiorniki całkowicie wypełnione są wodą. Najlepszą porą w ciągu dnia jest wschód lub zachód słońca, wtedy pomarańczowe refleksy pięknie komponują się z kolorami wód. 


Jak dojechać do Badab-e Surt

Badab-e Surt znajduje się na terenie Mazandaran w północnym Iranie, 95 km na południe od miasta Sari i 7 km na zachód od wsi Oost. Dotarcie do Badab-e Surt od Teheranu zajmie nam około 8 godzin. 


Inne piękne tarasy trawertynowe na świecie to Pamukkale w Turcji,  Bagni San Filippo we Włoszech,  Agoura El Hierro w Meksyku,  Bayshivaytay w Chinach , Park Narodowy Yellowstone w USA oraz Różowe i Białe tarasy w Nowej Zelandii (Otukapuarangi).