Miejsce dnia - Zamek w Niedzicy
   

Miejsce dnia - Pomysł na podróż - Zamek w Niedzicy


Kto marzył o zanocowaniu w prawdziwym zamku to tutaj te marzenia się spełnią. A kiedy obudzimy się w pięknej komnacie czeka na nas mnóstwo atrakcji historycznych i krajobrazowych.



Zamek w Niedzicy



Zamek w Niedzicy to najbardziej malowniczo położony zamek górski w Polsce. Wzniesiony w latach 1320-1330 przez landgrafów spiskich z rodu Berzeviczych jako twierdza mająca strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. 

Obecny wygląd budowli pochodzi z czasów przebudowy z końca XVI wieku przeprowadzonej przez ówczesnego właściciela Jerzego Horvatha. Basztę bramną od południa zastąpiono wtedy basteją z bramą wjazdową. Podwyższono także mury, wieńcząc je attykami oraz przedłużono zachodnie skrzydło mieszkalne zamku dolnego, zdobiąc okna i odrzwia późnorenesansową kamieniarką. W 1949 roku ministerstwo kultury przekazało zamek Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Od 1950 roku funkcjonują na zamku pokoje gościnne, a od 1963 roku także muzeum. Wszystkie wnętrza adaptowane na cele muzealne i pokoje gościnne zachowały historyczny układ i charakter oraz otrzymały stylowe wyposażenie. 


(fot. ze strony Stowarzyszenie Historyków Sztuki)
 


Warto zobaczyć

Największą atrakcję zamku stanowi sama architektura obiektu z zachowanymi systemami militarnymi. W zamku warto zobaczyć wnętrza z ekspozycjami, więzienie i izbę tortur, izby czeladne oraz salę żupną i salę straży. Na trasie zwiedzania znajdują się również tarasy widokowe, dziedziniec ze studnią o głębokości 60,5 m oraz relikt średniowiecznej kaplicy. W XVIII-wiecznym spichlerzu można obejrzeć wystawę sztuki ludowej Spisza. Z tarasów roztaczają się piękne widoki na Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, zaporę i ruiny zamku w Czorsztynie po drugie stronie jeziora. 
Kiedy zmęczy nas zwiedzanie możemy zajrzeć do piwnic zamku, tam czeka na nas kawiarnia. W pobliskim budynku zwanym  Leśniczówką mieści się stylowa restauracja Hajduk. 

Zamek w Niedzicy jest położony w bardzo atrakcyjnym turystycznie regionie. Dlatego zwiedzając zamek warto zarezerwować sobie więcej dni na pobyt w Pieninach, tak aby skorzystać z innych atrakcji:

-  Zamek w Czorsztynie (ruiny) z 1350 roku. Z przystani poniżej zamku wypływają w rejsy spacerowe oraz do Niedzicy kilkunastoosobowymi gondolami „Czorsztynianka”,

- Ośrodek narciarski na stoku Wdżaru z całorocznym torem saneczkowym o długości 1000 metrów. Dwuosobowe saneczki osiągają prędkość 40 km/h. W ośrodku prowadzona jest hodowla strusi i owiec, 

- Zapora na Dunajcu, w pawilonie wystawowym można obejrzeć filmy o tamie i inne,

- Kolejka na Palenice w Szczawnicy. Ze szczytu Palenicy roztacza się wspaniały widok na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą oraz na Tatry Słowackie z widoczną Łomnicą, 

- Spływ Dunajcem, spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych Kątach, tam też kupimy bilety. Płyniemy tratwą flisacką około 15 km. Jest to punkt obowiązkowy pobytu w Pieninach. 

- Sokola Perć, piękny fragment Głównego Szlaku Pienińskiego. Sokola Perć wiedzie skalistym grzbietem Pieninek, z Sokolicy na Bajków Groń.

- Wąwóz Homole, jeden z najpiękniejszych zakątków Małych Pienin. Trasa rozpoczyna się w Jaworkach.